Elektroniczne papierosy nie szkodzą sercu?

Wysłane przez palacz nałogowy w pon., 26/05/2014 - 08:07

Palenie zabija. Szacuje się, że w XXI wieku miliard osób umrze z powodu dolegliwości, do których przyczyniły się papierosy. Najczęściej zabijać będą choroby serca lub płuc.

Walka z paleniem jest trudna. Wie o tym każdy, kto choć raz próbował rzucić nałóg. Niektórzy desperaci szukają pomocy nawet u hipnotyzerów lub specjalistów od akupunktury.

Naukowcy radzą, by osoby o tzw. słabej silnej woli na początek sięgnęły po substytuty papierosów. Mogą to być np. gumy z nikotyną lub papierosy elektroniczne. Te ostatnie są polecane zwłaszcza osobom, które aplikując sobie nikotynę muszą "poczuć" ją w płucach.

Niestety, elektroniczne papierosy nie są bezpieczne. Zawierają szkodliwe substancje, które mogą przyczyniać się do rozwoju raka. Na szczęście jest ich znacznie mniej, niż w dymie papierosów tradycyjnych. Jednakże są i trzeba o tym pamiętać.

Naukowcy właśnie donoszą o kolejnej zalecie elektronicznych papierosów. Badania sugerują, że nie są one związane z chorobami serca. Wypalenie tradycyjnego papierosa powoduje przejściowe osłabienie pracy przedsionków serca - zwłaszcza lewego, który odbiera utlenioną krew z płuc. Efektem może być m.in. gorsze dotlenienie organizmu. U osób, które paliły papierosy elektroniczne, nie stwierdzono gorszej pracy przedsionków. Ale uczeni zapowiadają kolejne badania, żeby być pewnym, iż sercu miłośników elektronicznie podawanej nikotyny faktycznie nic nie grozi.

Cokolwiek wam "naukowcy" powiedzą i "badania wykażą" wybierzcie się np. na spacer zamiast jarać szlugi. Prawdziwe czy sztuczne - co za różnica? Pokażcie mi inny gatunek na Ziemi, który samowolnie się zatruwa i jeszcze za to płaci z własnej kieszeni! A mówi się, że zwierzęta są głupie...

Obraz: 
palenie zabija
Kategoria: 
CAPTCHA
Antyspam (wielkość liter ma znaczenie)
Graficzne pułapki CAPTCHA
Wprowadź znaki widoczne na obrazku.